Dřevěné palubky. Zjistěte si vše o tomto přírodním materiálu
Palubky vyrobené z přírodního dřeva představují působivý designový prvek v interiéru i exteriéru domu. Využívají se na odvětrávané fasády, štíty domů, terasy, podlahy, obložení stěn, stropů atd. Masivní dřevo, ze kterého se palubky vyrábějí, má ale své specifické vlastnosti a vyžaduje odborné zacházení. Pokud si tedy nejste jisti pracovním postupem nebo zvoleným typem materiálu, nechte si poradit od profesionálů. A několik rad si můžete přečíst i na následujících řádcích.
Máme pro vás několik rad k použití obkladových a podlahových palubek
Jak určit potřebné množství palubek
Šířka obkladových a podlahových palubek se uvádí včetně pera, které při montáži spojíte s drážkou další palubky. Krycí šířka je proto o něco menší a je třeba počítat s určitou rezervou.
K zaměřené ploše, kterou chcete palubkami pokrývat, si připočtěte zhruba 5 - 10 % materiálu navíc. Rezerva vám bude sloužit i pro případné opravy konstrukce.
Správná volba tloušťky palubek
Dřevěné palubky jsou k dostání v několika tloušťkách a každý typ se hodí pro jiné potřeby. Pro obklady vnitřních stěn a stropů zvolte tloušťku palubky 12 - 15 mm. Pro obklady ve venkovním prostředí, například odvětrávané fasády, vám doporučujeme palubky s tloušťkou minimálně 19 mm a na podhledy střech 15 mm. Menší tloušťka palubek je pro použití v exteriéru nevhodná. U podlah by měla tloušťka vycházet ze statického zatížení, prostředí a celkové skladby.
Dřevo neustále "pracuje". Pro venkovní obklad proto volte palubky s delším perem (profil softline a profil tatran). U těchto profilů nejsou při přirozené dilataci neboli roztažení palubek vlivem změny teplot a vlhkosti tak viditelné spáry, jako u profilu klasik.
Pozor na vlhkost dřevěných palubek
Důležitým faktorem u dřeva je vlhkost. Dřevo přijímá, zadržuje a vydává vlhkost, díky čemuž mění svůj rozměr a tvar. Ideálního stavu, kdy má dřevo stejnou vlhkost jako okolní prostředí a díky tomu si zachovává svůj tvar i rozměr, těžko docílíme. Dle použití palubek tedy alespoň udržujte jejich vlhkost na:
- 12 - 19 % pro exteriér
- 12 - 16 % pro nevytápěný interiér
- 9 - 13 % pro interiér vytápěný na 15 -21 °C
- 10 % pro interiér vytápěný nad 21 °C
Abyste palubky namontovali s odpovídající vlhkostí, musí se před použitím rozbalit a tzv. aklimatizovat. Délka tohoto procesu závisí na ročním období, vlhkosti a proudění vzduchu, zvoleném topení, rozpracovanosti a druhu stavby (dřevostavba nebo zděný objekt). Pokud pokládáte podlahy do interiéru, dobrým vodítkem mohou být jiné dřevěné konstrukce. Jejich vlhkost změřte pomocí vlhkoměru.
Povrchová úprava palubek
Povrchová úprava před montáží je zcela zásadní, a to z lícové i rubové strany palubek. Do nátěru je tzv. zabalíme. Úpravu provádějte s pomocí lazur, které vybírejte podle způsobu použití a typu obkladu. Pro exteriér se používají lazury s ochrannými prostředky proti hmyzu, plísním, houbám a také s účinnými UV filtry, které prodlouží životnost dřeva. Pro interiér zvolte nátěry bez fungicidů neboli prostředků proti plísním a houbovitým chorobám, které mohou být zdraví škodlivé.
Na povrchovou úpravu palubek se v poslední době hodně používají nátěrové prostředky na bázi olejů a vosků. Ty umožňují dřevu "dýchat", nepraskají a lze je snadno obnovit.
Podlahové palubky jsou výjimkou, protože se upravují až po montáži. Na jejich povrchovou úpravu používejte elastické laky, určené výhradně na nátěry měkkého dřeva. Mějte přitom na paměti, že smrkové či borové podlahy jsou měkké a i sebelepší nátěr je není schopen ochránit před hrubým mechanickým poškozením. Tvrdé nátěrové epoxidové laky nedoporučujeme. Pro úpravu terasových prken (drážkovaných) použijte nátěrové prostředky na bázi olejů a vosků, které jsou určené pro danou dřevinu.
Jak se montují obkladové palubky
Palubky v exteriéru se nemontují nikdy přímo na stěnu, ale vždy na podkladový rošt. Tento rošt tvoří sušené latě, které mají stejnou tloušťku. Rošt umožní odvětrávání čili proudění vzduchu za palubkami. Stejně jako palubky, tak i latě doporučujeme ošetřit prostředkem proti plísním a dřevokazným houbám. Palubky se poté montují nejčastěji pomocí vrutů z nerezové oceli nebo s korozivzdornou úpravou. Tyto vruty jsou přiznané, tzn. montují se z pohledové strany.
Při vodorovné pokládce palubek, jejichž drážky musí vždy směřovat dolů, se podkladové latě montují svisle. Naopak při svislé pokládce palubek použijte navíc tzv. kontralatě. Při instalaci palubek v interiéru (na stěny či strop) není orientace podkladových latí důležitá, doporučujeme však zachovat minimální větrací spáru cca 10 mm.
Jak se montují podlahové palubky
Podlahové palubky se přibíjí nejčastěji kolářskými hřebíky s malou hlavou, šikmo přes pero. Délka hřebíků by měla být 2,5 - 3x delší, než je tloušťka podlahy. Vhodnější je ale kotvit podlahovky s pomocí vrutů. Jednotlivá prkna nikdy nelepte ve spoji pero - drážka k sobě. Tím byste zamezili přirozené dilataci dřeva (vlivem změny teploty a vlhkosti) a mohlo by dojít k velkým nevratným trhlinám na palubkách.